Windows Live Messenger Linux de Nasil Çalışır
linux msn

Evet uzun zamandır fazla bilgi verilmeyen önemli bir konu hakkında bir makale yazıyoruz.

Konumuz Linux işletim sisteminde Windows live messengeri açmak. Ancak bir çok linux kullanıcı Live Messenger yerine aMSN adındaki programı kullanmakta. aMSN Live Messengere çok benzemekte ve olması gereken ana özellikler ve menüler bulunmaktadır. Aslında uğraşmak istemiyorsanız bu programı kullanabilirsiniz. Programlar sayfamızda aMSN bulunmaktadır. Programlar sayfamıza girip yükleyebilirsiniz.

Şimdi size linuxde Live Messenger nasıl çalışır anlatalım  :

Öncelikle sisteminizde Wine yüklü olması gerekiyor. Eğer Pardus kullanıyorsanız PiSiyi kullanarak arama yapın ve yükleyin. Ubuntu kullanıyorsanız da Synapticle yükleyebilirsiniz... Wineı yükledikten sonra bazı Windows kütüphanelerini yüklememiz gerekiyor. İşte o kütüphanelerin isimleri :

corefonts, flash, gecko, gdiplus, msls31, msxml3, riched20, riched30, tahoma, vcrun6, vcrun2003, vcrun2005, vcrun2005 sp1, vcrun2008

Wine bilgisayara indirmek için buraya sağ tıklayıp farklı kaydedin. Kaydettiğiniz dosyayı Ev Dizininize kaydetseniz daha kolay uygulanabilirlik açısından daha iyi olur. Şimdi sıra geldi bu indirdiğimiz betiği çalıştırıp, açılan pencereden de yukarıdaki saydığımız kütüphaneleri seçip yüklemeye.

Bir konsol penceresi açın ve sh winetrick yazın. Gelen pencereden yukarıdaki ismi geçen kütüphaneleri yükleyin. Belirtilen tüm kütüphaneler yüklenince sıra geldi WLM yi yüklemeye. WL-setup.exe gibi çevrim içi yükleme dosyaları şuan için yüklemede kullanılamıyor. Onun yerine yerel yükleme (çevrim dışı yükleme) dosyalarından yapacağız. Bunu googleda bulabilirsiniz. Hatta şuradada bulabilmeniz mümkün: Program Files/Common Files/WindowsLiveInstallar/MsiSources. Buranın altındaki dosya şu: Install_{508CE775-4BA4-4748-82DF-FE28DA9F03B0}.msi İşte bu dosyayı yükleyeceğiz... İşte şu emirle:

msiexec /i ~/.wine/drive_c/Program Files/Windows Live/Messenger/Install_{508CE775-4BA4-4748-82DF-FE28DA9F03B0}.msi

Yüklendikten sonra wine ayarlarını açın (ALT+F2 > winecfg) Uygulama Ekleye tıklayın ve ".wine/drive_c/Program Files/Windows Live/Messenger" yolundaki msnmsgr.exe dosyasını win2000 için seçin ve Tamam diyin. Şimdi winebootu çalıştırın (konsol açın ve wineboot yazın) ve giriş için yapmanız gerekenleri yapın...

İşte Ekrandaki Live Messenger Görüntüsü :

live messenger linux